W pierwszym kwartale 2014 roku wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniósł prawie 900 milionów euro, co stanowi wzrost o niemal 70 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku i jest najlepszym wynikiem od ostatnich dziewięciu lat.
Na tak dobry wynik wpływ miało przede wszystkim kilka dużych transakcji na rynku biurowym i handlowym, które razem stanowiły prawie 60 proc. ogólnego wolumenu transakcji.
Najbardziej popularnymi aktywami w pierwszym kwartale 2014 roku były nieruchomości biurowe, spośród których istotną część stanowiły biurowce zlokalizowane poza Warszawą, w których głównymi najemcami są firmy z sektora BPO / SSC. Całkowity wolumen transakcji na rynku biurowym wyniósł około 500 milionów euro i był prawie dwa razy wyższy niż wolumen transakcji na tym rynku w całym 2013 roku.
Podobnie jak w poprzednich latach dużą popularnością wśród inwestorów branżowych cieszyły się również nieruchomości handlowe – wolumen transakcji na rynku handlowym w pierwszym kwartale 2014 roku wyniósł prawie 290 milionów euro. Wśród sprzedanych aktywów znalazły się nieruchomości handlowe o różnych formatach, co może świadczyć o przyjęciu przez inwestorów strategii dywersyfikacji portfela.
Zdaniem Kamili Wykroty, dyrektora Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się sfinalizowania transakcji o wartości około 500 milionów euro. Widocznym trendem zaobserwowanym już w ubiegłym roku jest powrót zainteresowania inwestorów zagranicznych aktywami zlokalizowanymi na rynkach regionalnych, co świadczy o silnych fundamentach polskiego rynku nieruchomości komercyjnych.
Po stronie nabywców największą aktywnością charakteryzują się fundusze inwestycyjne typu private equity współpracujące z deweloperami powierzchni komercyjnych i tradycyjni prywatni inwestorzy poszukujący aktywów o ustabilizowanej i mocnej strukturze.
– Biorąc pod uwagę rekordowo wysoki wolumen transakcji inwestycyjnych w pierwszych trzech miesiącach tego roku, jak również dużą liczbę transakcji, które są w trakcie finalizacji, spodziewamy się, że całkowita wartość transakcji w 2014 roku będzie wyższa, niż w roku ubiegłym, kiedy to wyniosła 3,1 miliarda euro ? mówi Kamila Wykrota, dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ.