nieruchomości

Certyfikacja WELL czyli jak sprzedaje się dobre samopoczucie

Certyfikacja WELL czyli jak sprzedaje się dobre samopoczucie
Na 2020 rok planowane jest ukończenie pierwszego w Polsce biurowca, którego projekt został poddany ocenie pod względem kryteriów systemu WELL. Czy zorientowana na użytkowniku procedura certyfikacji ma szansę stać się standardem równie popularnym co LEED i

Data publikacji: 2018-09-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Certyfikacja WELL czyli jak sprzedaje się dobre samopoczucie
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości

Na 2020 rok planowane jest ukończenie pierwszego w Polsce biurowca, którego projekt został poddany ocenie pod względem kryteriów systemu WELL. Czy zorientowana na użytkowniku procedura certyfikacji ma szansę stać się standardem równie popularnym co LEED i BREEAM?

Certyfikacja WELL czyli jak sprzedaje się dobre samopoczucie BIZNES, Nieruchomości - Na 2020 rok planowane jest ukończenie pierwszego w Polsce biurowca, którego projekt został poddany ocenie pod względem kryteriów systemu WELL. Czy zorientowana na użytkowniku procedura certyfikacji ma szansę stać się standardem równie popularnym co LEED i BREEAM?

Na 2020 rok planowane jest ukończenie pierwszego w Polsce biurowca, którego projekt został poddany ocenie pod względem kryteriów sformułowanych w systemie WELL. Czy najmłodsza, zorientowana na użytkowniku procedura certyfikacji ma szansę stać się standardem równie popularnym co LEED i BREEAM?

Mówiąc o konieczności zwrócenia szczególnej uwagi na czynniki stanowiące o jakości przebywania w budynku, przywołuje się statystyki, wedle których współcześnie spędzamy w pomieszczeniach nawet 90 proc. naszego czasu. International WELL Building Institute, postawiła sobie za cel opisanie warunków, zapewniających dobre samopoczucie i wysoką produktywność. W siedmiu kategoriach – powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort, umysł – zgrupowano i szczegółowo przedstawiono 100 podstawowych czynników wpływających na zdrowie i nastrój użytkowników budynku. Przewidziano także miejsce na innowacje wykraczające poza podane ramy. We wrześniu 2017 roku, gdy wstępnej certyfikacji poddano pierwszy projekt biurowca w Polsce, w Europie znajdowały się 3 budynki objęte tym standardem. Czy są szanse na jego masową popularyzację w najbliższych latach? Co nowego wnosi certyfikacja WELL i jak ma się do uznanych w świecie LEED i BREEAM?

WELL – dobre perspektywy?

Certyfikację budynków według standardu WELL uruchomiono w IV kwartale 2014 roku po sześciu latach prac badawczych i rozwojowych. Biurowiec Varso, pierwszy w Polsce obiekt, którego projekt poddano ocenie według przedstawionych w dokumencie kryteriów, ma zostać oddany do użytkowania w 2020 roku. Nawet jeśli do tego czasu żaden gotowy budynek nie uzyska certyfikatu, w porównaniu z historycznymi początkami BREEAM, droga od premiery procedury do jej wdrożenia w naszym kraju będzie dość krótka. Pomiędzy opublikowaniem w 1990 r. pierwszego systemu oceny budynków a realizacją zgodnego z zawartymi w nim wytycznymi obiektu minęło w Polsce 20 lat. Z kolejnymi systemami poszło już znacznie szybciej. – Nie zdarzyło się nam jeszcze, by inwestor prosił o opracowanie koncepcji oświetlenia z uwzględnieniem wytycznych zawartych w WELL. Spodziewamy się jednak, że w najbliższych latach popularność tego systemu certyfikacji będzie rosła – tak jak miało to miejsce w przypadku LEED czy BREEAM – mówi Konrad Romanowicz, projektant oświetlenia w TRILUX Polska. – Świadomość istnienia nowego zestawu kryteriów oceny budynków i potencjału korzyści płynących z jego zastosowania nie jest na razie zbyt szeroka. Uwarunkowania ekonomiczne i demograficzne oraz sytuacja na rynku pracy bardzo sprzyjają jednak upowszechnieniu dbałości o samopoczucie kadr. Dążenie do tworzenia miejsc pracy spełniających najbardziej wyśrubowane wymogi to silny argument na rzecz wdrażania WELL – tłumaczy.

A to już wiesz?  Jakie projekty mieszkaniowe wybierają rodziny z dziećmi

Czym się różni WELL od BREEAM

W stosunku do najpopularniejszego w naszym kraju wieloaspektowego systemu certyfikacji budynków, WELL stanowi komplementarne rozszerzenie poruszanych w nim wątków. – Z punktu widzenia projektanta oświetlenia, kluczowe w BREEAM są: dostęp do światła dziennego, ograniczenie olśnienia i odpowiednie dla sposobu użytkowania obiektu rozkłady luminacji we wnętrzach. Silnie akcentuje się także unikanie sytuacji, w której oprawy działają na próżno, marnując energię elektryczną. Dlatego też bardzo wskazane jest stosowanie systemów sterowania oświetleniem  – opowiada projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Choć o tych czynnikach mówi się także w WELL, nacisk położony jest tu na oddziaływanie parametrów światła na funkcjonowanie pracowników. Przykładowo, gdy mowa o efekcie olśnienia, pisze się o jego negatywnym wpływie na koncentrację. Spójnym z tym podejściem, nowym elementem jest uwzględnienie w wytycznych znaczenia światła dla kształtowania rytmu dobowego organizmu człowieka. Generalnie rzecz biorąc, WELL porządkuje wiedzę na temat warunków w miejscu pracy, akcentując ich oddziaływanie na zdrowie, samopoczucie i  efektywność użytkowników obiektu – podsumowuje Konrad Romanowicz.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Certyfikacja WELL czyli jak sprzedaje się dobre samopoczucie BIZNES, Nieruchomości - Na 2020 rok planowane jest ukończenie pierwszego w Polsce biurowca, którego projekt został poddany ocenie pod względem kryteriów systemu WELL. Czy zorientowana na użytkowniku procedura certyfikacji ma szansę stać się standardem równie popularnym co LEED i BREEAM?
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy