Zielone dachy, ogromne tarasy, beton w artystycznym wydaniu. Te i inne elementy architektury zieleni zostały wykonane przez Ogrodownię na terenie inwestycji Business Garden w Warszawie. Ciekawy i wymagający projekt został zrealizowany sprawnie w krótkim czasie.
Business Garden to wyjątkowa inwestycja. Powstający park biznesowy docelowo składać się będzie z 7 budynków usytuowanych na działce o powierzchni 6 hektarów, z których aż 60% stanowi powierzchnia biologicznie czynna. Rozwiązania wybrane przez inwestora, którym jest szwedzka firma deweloperska SwedeCenter, tworzą przyjazne, wygodne i efektywne środowisko pracy. W tego typu projektach niezwykle ważne jest harmonijne i podnoszące walory użytkowe otoczenie. SwedeCenter i w tej kwestii zadbał o szczególny komfort przyszłych najemców i użytkowników.
?Otrzymaliśmy bardzo ciekawy i jednocześnie skomplikowany projekt. Nasze zadanie polegało na wykonaniu zielonych dachów i dużych tarasów. Mimo niesprzyjającej aury, udało nam się zrealizować je terminowo. Zaproponowaliśmy też projekty oryginalnych betonowych siedzisk.? ? powiedział Mariusz Pasek z Ogrodowni. ?Cenimy inwestycje, które zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami ekologii i modelowo pokazują, jak w środku dużego miasta stworzyć miejsce odpoczynku.? ? dodaje.
W zakończonym, pierwszym etapie inwestycji, Ogrodownia wykonała między innymi prawie 2 000 m2 tarasów i dróg spacerowych z afrykańskiego drewna azobe, posiadającego certyfikat ekologiczny FSC (który jest gwarancją, że drewno nie pochodzi z miejsc, gdzie prowadzona jest rabunkowa gospodarka leśna).
Ponad 5 000 m2 zielonych dachów, wykonanych przez firmę, wydatnie zwiększyło powierzchnię biologicznie czynną i sprawiło, że budynki wręcz toną w zieleni.
Nieregularne i owalne ławy z betonu oraz drewna egzotycznego, zaprojektowane przez firmę i wykonane wspólnie przez Pracownię Betonu Artystycznego PanBe oraz Ogrodownię, stanowią jeden z najciekawszych elementów krajobrazu wokół budynków. Doskonale komponują się z awangardową architekturą. Przy tym, jak na tego typu drobne formy architektoniczne są lekkie i mogą stać na stropach budynków.
?Taki projekt wymaga użycia właściwej technologii. Zastosowaliśmy GRC, tzn. beton zbrojony włóknem szklanym, w którym się specjalizujemy.? ? powiedział Piotr Bartkowiak, twórca PanBe. ?Właściwie interesują mnie wyłącznie projekty awangardowe i praktyczne jednocześnie. Współpraca z Ogrodownią, m.in. przy wykonaniu otoczenia inwestycji Business Garden pokazuje, że to połączenie jest możliwe i pożądane przez inwestorów.? ? dodaje.
***
Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją, waloryzacją i gospodarką drzewostanem, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych, opracowywaniem raportów ekologicznych na potrzeby certyfikacji BREEAM i LEED oraz projektami nasadzeń kompensacyjnych. Ogrodownia zaprojektowała m.in. zieleńce przed Muzeum Historii Żydów Polskich, zieleń dla budynku MINI Politechniki Warszawskiej oraz otoczenie Indywidualnego Domu TypOwego. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, otoczenie Restauracji Belvedere – Cafe w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zielona ściana na lotnisku Okęcie, a także zagospodarowanie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Meridian czy Osiedle Słoneczne. Więcej na www.ogrodownia.pl