Data publikacji: 2017-04-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Bryła poza schematami
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości
Bazę obiektów kampusu kliniki AZ Groeningen Kortrijk wzbogaciło centrum konferencyjne projektu biura architektonicznego Dehullu. We wnętrzu przyciągającej wzrok krzywiznami bryły znajduje się nowoczesne audytorium wypełnione rozwiązaniami sprzyjającymi udanym prelekcjom.
Bazę obiektów kampusu kliniki AZ Groeningen Kortrijk wzbogaciło centrum konferencyjne projektu biura architektonicznego Dehullu. We wnętrzu przyciągającej wzrok krzywiznami bryły znajduje się nowoczesne audytorium wypełnione rozwiązaniami sprzyjającymi udanym prelekcjom.
AZ Groeningen Kortrijk to powstała z połączenia 4 mniejszych szpitali klinika, powiązana z katolickim uniwersytetem w Leuven oraz Lille Nord de France. Po rozpoczęciu formalnej fuzji, która miała miejsce w 2003 roku, placówki i ich pacjenci stopniowo przenosili się do rozrastającego się kompleksu. Dziś jest to jedno z największych centrów medycznych w Belgii z 1100 łóżkami i scentralizowanym dostępem do lekarzy wszystkich specjalizacji. Jako uzupełnienie infrastruktury kampusu, kontrastujące z surowymi, rozmieszczonymi na prostokątnych planach zabudowaniami szpitalnymi, powstał nowoczesny obiekt konferencyjny. Dynamiczna forma idzie w parze z rozwiązaniami technologicznymi, zapewniającymi optymalne warunki wygłaszania i odbioru prelekcji oraz prezentacji multimedialnych.
Funkcjonalne przełamanie narzuconych ram
Projekt rozległego, pięcioczęściowego budynku kliniki ściśle podporządkowuje się zasadom narzuconym rozplanowaniu na siatce kartezjańskiej. Żaden element kompleksu nie zaburza jego praktycznej, prostej formy. Umieszczone na uboczu, stosunkowo niewielkie centrum konferencyjne celowo przełamuje schemat wyznaczony przez szpitalny obiekt.
Intencją architektów było wizualne i funkcjonalne odcięcie się od rygoru prostopadłościennych brył. Budynek już na pierwszy rzut oka miał stanowić swoisty azyl – miejsce, do którego wchodząc, można zostawić za sobą zawodowe zobowiązania i w pełni poświęcić się spotkaniom i przyswajaniu wiedzy. Realizacji tych zamierzeń sprzyja integracja z historycznymi zabudowaniami mieszkalnymi i terenami zielonymi, dynamiczne kształty oraz nietypowa elewacja. Ze względu na krzywizny fasady, tworzące ją naturalnie szare cegły zorientowano pionowo. Są one widoczne także z wewnętrznej klatki schodowej. Przyległą do centrum konferencyjnego willę przekształcono w 6 kameralnych salek. W nowym segmencie obiektu mieści się natomiast zaplecze cateringowe oraz zaawansowane technologicznie, dwupoziomowe audytorium na 230 miejsc.
Prezentuje się świetnie
Ze względu na przeznaczenie oraz litą formę bloku konferencyjnego, niemal całkowicie zrezygnowano w tym elemencie z przeszkleń gwarantujących dostęp światła słonecznego. Kluczowym dla dobrego samopoczucia użytkowników było w związku z tym zapewnienie zastępującego je systemu oświetleniowego. – Maksymalizacja dostępu do światła dziennego jest jednym z postulatów, który realizuje się, projektując standardowe powierzchnie komercyjne – biura czy hale przemysłowe. Mając na uwadze wyspecjalizowaną funkcję sali audytoryjnej, świadomie nie zastosowano się do tej zasady – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – W pomieszczeniu, służącym przede wszystkim wyświetlaniu prezentacji multimedialnych, za priorytet uznano możliwość kontrolowania światła i dostosowania go do potrzeb konkretnej prelekcji lub seansu – tłumaczy ekspert. By zapewnić użytkownikom komfort wizualny przy zachowaniu charakterystycznego dla obiektu minimalizmu, zdecydowano się na dyskretne rozwiązania do wbudowania, które w zależności od wysterowania – mogą pełnić zarówno rolę oświetlenia ogólnego, jak i punktowego. Elastyczność pracy oraz optymalne dostosowanie ustawień do pełnionej funkcji uzyskano dzięki zintegrowaniu instalacji z systemem zarządzania oświetleniem. – 120 opraw TRILUX Stratus Vario VS połączonych jednym układem kontrolnym pozwala na realizację zróżnicowanych scenariuszy świetlnych – od równomiernej jasności w całym pomieszczeniu po kojarzące się z estradą akcentowanie miejsca, w którym stoi prelegent – komentuje Maciej Gronert. Pomimo niskiego poziomu natężenia światła dziennego, sala jest jasna, przyjazna i zapraszająca. Dyskretna forma wpuszczanych w sufit opraw nie zakłóca harmonijnego, spójnego z charakterem obiektu projektu wnętrza.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości