nieruchomości

Aranżacja przestrzeni biurowej nakręcająca kreatywność

Aranżacja przestrzeni biurowej nakręcająca kreatywność
Na szybko rozwijającym się rynku biurowym coraz większą popularność zyskują rozwiązania, związane z nowym sposobem aranżacji środowiska i miejsca

Data publikacji: 2014-12-31
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Aranżacja przestrzeni biurowej nakręcająca kreatywność
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości

Na szybko rozwijającym się rynku biurowym coraz większą popularność zyskują rozwiązania, związane z nowym sposobem aranżacji środowiska i miejsca pracy

Aranżacja przestrzeni biurowej nakręcająca kreatywność BIZNES, Nieruchomości - Na szybko rozwijającym się rynku biurowym coraz większą popularność zyskują rozwiązania, związane z nowym sposobem aranżacji środowiska i miejsca pracy

Boom budowlany na rynku biurowym w Polsce szczególnie widoczny jest w aglomeracji warszawskiej. Warszawa bryluje z resztą pod tym względem, nie tylko w kraju, ale również w Europie Środkowej. Imponująca jest nie tylko skala powstających w naszym kraju inwestycji, na uwagę zasługuje też ewolucja rynku związana z wprowadzaniem nowych rozwiązań aranżacyjnych w biurach.

Coraz więcej firm zauważa potrzebę dopasowania przestrzeni biurowej do trybu i sposobu pracy swoich pracowników. Stworzenie możliwie najbardziej optymalnych warunków do pracy ma przynieść wzrost jej efektywności. Chodzi o to by miejsce pracy sprzyjało integracji i aktywności zespołu.

Firmy odchodzą od podziału gabinetowego, czy open space i coraz częściej projektują biura w formie otwartej przestrzeni, ale w podziale na różne strefy. Przestrzeń biurowa zaaranżowana według tej zasady oferuje stanowiska dostosowane do zróżnicowanych modeli pracy. W jej obrębie znajdują się zarówno tradycyjne stanowiska do pracy indywidualnej, jak również stanowiska do dowolnego wykorzystywania przez wszystkich pracowników, którzy w danym momencie ich potrzebują, bo np. zwykle pracują zdalnie.

Biura zaprojektowane zgodnie z koncepcją Activity Based Workplace zapewniają ró.wnież miejsca do prowadzenia bieżących rozmów w niedużych grupach oraz wygodne miejsca do pracy zespołowej, w tym sale narad i spotkań służbowych. Nie ma przy tym mowy o umowności, podział przestrzeni biurowej na strefę formalną i kreatywną jest wyraźny

W ten sposób, dzięki większej integracji zespołu i szybszej wymianie informacji, zwiększa się wydajność pracy. – Coraz więcej firm ma potrzebę tworzenia niestandardowych powierzchni biurowych, a w nich elastycznych i wygodnych miejsc pracy. Zamknięte gabinety zastępuje przestrzeń podzielona na części do koncepcyjnej pracy całego zespołu oraz do pracy indywidualnej. W związku z tym wielu najemców poszukuje budynków, które pozwalają na wprowadzenie takiej plastycznej koncepcji – przyznaje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development. 

A to już wiesz?  Coraz bogatsza krajowa baza hotelowa

– Nowe biurowce, oferujące zestandaryzowane, modułowe powierzchnie nie zapewniają takiego potencjału aranżacyjnego, jaki dają nietypowe, rewitalizowane obiekty. Kompleks Dzielna 60, który modernizujemy na warszawskim Muranowie idealnie wpisuje się w nową koncepcję projektowania biur. Oferujemy w nim biura loftowe, które dzięki nietradycyjnym rozwiązaniom otwierają większe możliwości. Mamy np. powierzchnie dwupoziomowe, czy takie biura których wysokość dochodzi do 4,6 m. Zachowane elementy konstrukcyjne dawnych obiektów fabryki tabacznej Noblesse, jak np. ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli tworzą w naturalny sposób dodatkowe przestrzenie do komunikacji – zauważa Jacek Ochnik.    

Prezes Ochnik Development wyjaśnia, że nie tylko powierzchnia biur aranżowana jest zgodnie z zasadą tworzenia przestrzeni sprzyjającej pracy zespołowej. Nowoczesne budynki biurowe także zapewniają atrakcyjnie zagospodarowane części wspólne, służące nieformalnym spotkaniom i integracji pracujących w nich osób. – Takim miejscem w biurowcu może być sala bilardowa, sala ćwiczeń, czy pomieszczenia przeznaczone do relaksu, w których można wyciszyć się i odpocząć. Przy Dzielnej 60 w Warszawie służyć temu będzie specjalna Strefa Relaksu. Podobne funkcje będzie pełnił również zielony, wewnętrzny dziedziniec z miejscami do wypoczynku i restauracją z ogródkiem kawiarnianym – wyjaśnia Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development. 

Przed wdrożeniem nowej koncepcji aranżacyjnej biura firmy przeprowadzają często analizy, które pozwalają określić, gdzie pracownicy spędzają najwięcej czasu i które części biura są najczęściej wykorzystywane. Wszystko po to by pracownikom było jak najwygodniej, aby nowe biuro mogło zapewnić maksymalny komfort i było możliwie najlepiej dostosowane do specyfiki pracy w firmie.

Według najnowszej analizy przeprowadzonej w Warszawie przez firmę Savills, ponad jedna trzecia (36 proc.) pracowników biur jest zdania, że  nowoczesne biurowce to idealne miejsce pracy, ale kolejne 30 proc. badanych wskazało, że woleliby pracować w odnowionym, zabytkowym budynku. Ważniejszy od architektury budynku jest jednak dla ankietowanych kreatywny i nowoczesny wygląd biura. 

A to już wiesz?  Współpraca PLGBC i PZFD dla transformacji budownictwa mieszkaniowego w Polsce

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Aranżacja przestrzeni biurowej nakręcająca kreatywność BIZNES, Nieruchomości - Na szybko rozwijającym się rynku biurowym coraz większą popularność zyskują rozwiązania, związane z nowym sposobem aranżacji środowiska i miejsca pracy
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy