Na gdańskiej Alchemii rozpoczął się montaż ostatnich elementów, które zmienią wygląd zewnętrzny pierwszego etapu inwestycji. Są to charakterystyczne, pionowe siatki, które niczym ?krawaty? przyozdobią elewację budynku. Ich kolory – złoty i platynowy, odpowiadają nazwom poszczególnych wież biurowych – Aurum i Platinum.
Na wieżach biurowych Alchemii montowane są dekoracyjne elementy składające się z aluminiowych, modułowych siatek, które względu na swój wygląd i charakter nazywane są potocznie ?krawatami?. – Każda z wież posiadać będzie dwa takie elementy, jeden od strony Alei Grunwaldzkiej i jeden od strony peronu Szybkiej Kolei Miejskiej. Ich długość wynosić będzie odpowiednio 44 metry dla wyższej z wież biurowych – Aurum i 32 metry dla niższej – Platinum, a szerokość każdego z nich wyniesie blisko 5,5 m. Zakończenie montażu planujemy na koniec lipca ? mówi Tomasz Borowski z firmy Torus, kierownik robót na budowie Alchemii.
Identyfikacja w otwartej przestrzeni
Elementy te, oprócz waloru ozdobnego, pełnić będą ważną rolę identyfikacji budynków w przestrzeni. Alchemia to docelowo kompleks 7 obiektów biurowych, zatem czytelne ich oznaczenie będzie miało duże znaczenie dla swobody poruszania się po tym terenie przyszłych pracowników i gości. Siatki zamontowane będą nad wejściami do części biurowych, a na każdej z nich znajdzie się także nazwa budynku. Choć tego typu oznaczeń nie ma jeszcze zbyt wiele w Polsce, zyskują one na popularności ze względu na swój unikatowy architektonicznie charakter. – Dla „krawatów” użyliśmy materiału ażurowego. Tego rodzaju elementy umożliwiają przedstawienie kilku planów w przestrzeni, mogą one stwarzać jakąś bryłę, definiować płaszczyznę, ale nie są zamkniętą i sztywną granicą. Przykładem wykorzystania ażurowego rozwiązania, choć w znacznie większym stopniu, jest Stadion Narodowy w Warszawie ? mówi Katarzyna Jabłońska-Bida, architekt w pracowni APA Wojciechowski, członek zespołu przygotowującego projekt Alchemii. Elementy te wykonane są z siatek cięto-ciągnionych, co zapewni przepuszczanie dziennego światła, a także pełną widoczność otoczenia z wnętrza biur.
Dzięki swoim rozmiarom ?krawaty? widoczne będą z odległości nawet kilku kilometrów. Dodatkowe podświetlenie ich od dołu lampami ledowymi o wąskim promieniu świetlnym, po zmroku zapewni ciekawy efekt jednolitego blasku o charakterystycznej dla budynku kolorystyce. Obiekty biurowe, które powstaną w następnych etapach inwestycji, będą nosiły kolejne nazwy pierwiastków chemicznych. Koncepcja nazewnictwa i identyfikacji wizualnej Alchemii ma swoje historyczne odniesienie. Inwestycja powstaje bowiem na terenach, na których kiedyś znajdował się budynek zakładu Chemia.