Data publikacji: 2019-05-13
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 7 rzeczy, o których musisz pamiętać, urządzając mieszkanie
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Czy istnieją nadrzędne zasady w aranżacji? Co, poza wygodą i użytecznością, jest wyznacznikiem dla projektantów? Przyjrzyjmy się wskazówkom, dzięki którym sprawisz, że wnętrze twojego domu będzie wyglądało jeszcze lepiej.
Czy istnieją nadrzędne zasady w aranżacji? Co, poza wygodą i użytecznością, jest wyznacznikiem dla projektantów? Przyjrzyjmy się wskazówkom, dzięki którym sprawisz, że wnętrze twojego domu będzie wyglądało jeszcze lepiej.
1. Zachowaj konsekwencję
Największym błędem popełnianym przy urządzaniu mieszkania jest brak konsekwencji przy doborze kolorów czy stylów. Chcąc kreatywnie rozróżnić kolejne pomieszczenia, staraj się trzymać kluczowych barw, zmieniając jedynie dodatki. Pozwoli to zachować spójność, a zarazem nada każdemu wnętrzu oryginalności.
– Aby jeszcze łatwiej zaplanować konsekwentny wystrój, wiele ludzi decyduje się stworzyć moodboardy – w programie graficznym lub na kartce. Jak to zrobić? Wystarczy, że zestawisz ze sobą wszystkie planowane meble, dodatki i kolory. W ten sposób łatwo upewnisz się, że każdy element współgra z pozostałymi. Dopóki planujesz wyłącznie na kartce, możesz śmiało przebierać w kolorach, aż znajdziesz to, co najbardziej do ciebie przemawia – radzi pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A., Jakub Orski.
2. Zadbaj o ergonomię w kuchni
Rozpakowywanie toreb z zakupami to zadanie nieco skomplikowane, zwłaszcza w niewielkich kuchniach. Tak samo jak odpowiednie zagospodarowanie szafek czy półek na zastawę stołową i sztućce. Przemyślany projekt kuchni uwzględniający podstawowe zasady ergonomii ułatwi nam życie. Przede wszystkim musimy pamiętać o podziale kuchni na strefy (strefa przeznaczona na zapasy/spiżarnię, naczynia, gotowanie i pieczenie etc.), dzięki którym będziemy mieć dostęp do najważniejszych rzeczy pod ręką. Mówi się o zasadzie trójkąta ergonomii kuchni – gdzie wierzchołki trójkąta to trzy główne urządzenia w kuchni, czyli: płyta/piekarnik, lodówka oraz zlewozmywak. Suma boków trójkąta pomiędzy tymi sprzętami AGD nie powinna być mniejsza niż 360 cm oraz większa niż 660 cm.
3. Wystrój? Pragmatyczny
Urządzając swoje pierwsze cztery kąty pamiętaj, że będziesz w nich przebywać na co dzień. Choć katalogowe wnętrza faktycznie zachwycają, przede wszystkim musisz pamiętać, aby przestrzeń służyła tobie. Jeśli nie przepadasz za częstym sprzątaniem, nie decyduj się na jasną podłogę, która podkreśla wszystkie zanieczyszczenia. Możesz także skorzystać z doświadczenia bliskich osób i zapytać, jakich elementów nie wybraliby u siebie ponownie.
Zastanów się również, czy w najbliższej przyszłości planujesz powiększenie rodziny. Być może wybierzesz wówczas wielofunkcyjne meble, które można zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb. Takie drobne refleksje prawdopodobnie uchronią Cię przed nieprzemyślanymi wydatkami.
4. Dobrze przemyśl trendy
Choć projektanci co chwilę proponują kolejne atrakcyjne rozwiązania, nie zawsze opłaca się podążać za najnowszymi modami. Intensywne kolory mogą w dłuższej perspektywie czasowej być męczące dla oczu albo zwyczajnie się znudzić. Zastanów się, czy to, co podoba ci się w sklepie lub w katalogu, będzie pasowało do twoich mebli.
5. Postaw na mocny akcent
Wybierając kolorystykę, staraj się bazować na ograniczonej palecie kolorów. Istnieje wiele metod dobierania do siebie odcieni. Możesz skorzystać z gotowych zestawień prezentowanych w internecie lub oprzeć się na zasadach znanych w świecie mody. Istnieje pogląd, że dobra aranżacja (lub stylizacja, gdy chodzi o kwestie ubioru) wykorzystuje trzy kolory. Pozwala to ograniczyć ryzyko wpadki. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór neutralnego, bezpiecznego koloru bazowego i postawienie na intensywne akcenty, które łatwo jest zmienić w zależności od nadchodzącej mody czy pory roku.
6. Stopniuj oświetlenie
Z rozwagą decyduj o rozmieszczeniu światła, jego barwie i natężeniu. Zastanów się, w których miejscach chcesz wyłącznie odpoczywać, a gdzie potrzebne będzie dobre doświetlenie: na przykład w kąciku do czytania czy w kuchni. Zarówno zbyt intensywne, jak i zbyt słabe oświetlenie może męczyć wzrok, dlatego najlepiej będzie zadbać o wiele niezależnych od siebie źródeł światła. W domu najlepiej sprawdzi się barwa ciepła i neutralna.
7. Pomnażaj funkcje
Wykorzystuj każdy kąt swojego mieszkania. Większości funkcji nie potrzebujesz przecież w jednym czasie. Meble, które za dnia spełniają funkcję stolika czy półek, w nocy mogą przemieniać się w komfortowe, rozkładane łóżka czy szafki nocne. Wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością znajdziesz coś, co odpowiada twoim potrzebom. Możesz też wykorzystać sprytnie meble robione na wymiar, tworząc na przykład za łóżkiem pozorną ścianę, która faktycznie jest dobrze ukrytą szafą w zabudowie.
Więcej informacji na: https://www.mojdom.com.pl/lokale-mieszkalne/
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom