Dom

7 korzyści z ocieplenia domu

7 korzyści z ocieplenia domu
Remontujesz swój dom? Odpowiednia izolacja budynku to same długoterminowe korzyści dla portfela, zdrowia i bezpieczeństwa całej rodziny. Zobacz, jak ocieplenie domu wełną skalną wpływa na komfort codziennego

Data publikacji: 2018-11-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 7 korzyści z ocieplenia domu
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Remontujesz swój dom? Odpowiednia izolacja budynku to same długoterminowe korzyści dla portfela, zdrowia i bezpieczeństwa całej rodziny. Zobacz, jak ocieplenie domu wełną skalną wpływa na komfort codziennego życia.

7 korzyści z ocieplenia domu LIFESTYLE, Dom - Remontujesz swój dom? Odpowiednia izolacja budynku to same długoterminowe korzyści dla portfela, zdrowia i bezpieczeństwa całej rodziny. Zobacz, jak ocieplenie domu wełną skalną wpływa na komfort codziennego życia.

1. Obniżenie rachunków za ogrzewanie

Jednym z największych problemów inwestorów indywidualnych są wysokie koszty ogrzewania. Czy wiesz, że mogą one stanowić nawet 3/5 wszystkich kosztów przeznaczonych na utrzymanie domu? Jak podają dane zawarte w raporcie „Szóste Paliwo. Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce. Korzyści dla właścicieli budynków oraz dla gmin i kraju”, w Polsce aż 65 proc. domów jednorodzinnych zostało wybudowanych przed ‘89 rokiem, a wiele z nich do tej pory nie zostało ocieplonych. Oznacza to, że w sezonie grzewczym portfele wielu Polaków boleśnie odczuwają każdy spadek temperatury. – Z przeprowadzonych przez ekspertów analiz wynika, że kompleksowe ocieplenie budynku połączone z wymianą kotła, pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 5 tys. zł w skali roku. Taka oszczędność jest możliwa, gdy do izolacji użyty zostanie wysokiej jakości materiał, taki jak wełna skalna. Wówczas można znacząco ograniczyć utratę ciepła z domu – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmie ROCKWOOL Polska.

2. Walka ze smogiem

Smog wytwarzają głównie samochody i wielkie fabryki? Nic bardziej mylnego! W Polsce, jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, głównym źródłem smogu jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z indywidualnego ogrzewania nieocieplonych domów jednorodzinnych. Jak podaje raport ISECS, ogrzewanie polskich domów odpowiada aż za 40 proc. produkcji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78 proc. szkodliwego dla zdrowia benzo(a)pirenu. – Ocieplenie domu to pierwszy krok w stronę redukcji smogu. Szacuje się, że gdyby w Polsce udało się przeprowadzić pełną modernizację nieefektywnych energetycznie budynków jednorodzinnych, moglibyśmy zredukować całkowitą emisję benzo(a)pirenu o 44 proc., pyłów PM2,5 o 22 proc. i pyłów PM10 o 23 proc. w skali kraju. Każdy ocieplony dom to istotna cegiełka w walce o czyste powietrze – mówi Konrad Witczak, ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju w ROCKWOOL Polska.

A to już wiesz?  Amerykańska rezydencja z panoramicznymi oknami Hi-Finity

3. Troska o zdrowie

Czy wiesz, że mikroklimat, czyli warunki cieplne występujące w domu, mają ogromny wpływ na stan zdrowia jego mieszkańców? W nieocieplonym domu, w którym potrzeba dużo więcej energii, by ogrzać pomieszczenia, powietrze częściej jest przesuszone i pełne drobnoustrojów. Powoduje to słabszą odporność organizmu, wzrost zachorowań na grypę czy inne infekcje górnych dróg oddechowych (np. zapalenie zatok), co bywa uciążliwe, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Takie warunki mieszkaniowe mogą przyczyniać się do rozwoju chorób przewlekłych, takich jak alergia wziewna, skórna czy astma. Odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych i dachu zapewnia stałą, optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Zapobiega wychładzaniu czy nadmiernemu przegrzewaniu pomieszczeń, a także pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza.

4. Ochrona domu przed pożarem

Co roku w wyniku pożarów w Polsce traci życie kilkaset osób. W naszych domach jest coraz więcej sprzętów elektronicznych i łatwopalnych substancji syntetycznych, a więc czas potrzebny do ewakuacji jest o wiele krótszy niż jeszcze 50 lat temu. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale ocieplenie domu może pomóc nie tylko w odpowiednim regulowaniu temperatury w pomieszczeniach, ale także może ochronić konstrukcję budynku przed pożarem. Materiał taki jak wełna skalna jest odporny na działanie temperatur do 1000 C, posiada najwyższą klasę reakcji na ogień – A1. Taka izolacja w pełni zabezpiecza elementy budowlane przed ogniem. Dodatkowo w trakcie pożaru nie wydziela się toksyczny dym, a to najczęstsza przyczyna śmierci w wyniku pożaru, nie tworzą się też gorące krople. – Dzięki zastosowaniu odpornej na działanie ognia izolacji z wełny skalnej konstrukcja budynku dłużej może zachować nośność ogniową. Materiał ten dobrze chroni przegrody zewnętrzne i sprawia, że ciepło nie przenika łatwo przez przegrody budowlane, co przekłada się na zachowanie trwałości konstrukcji budynku – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska. Znaczące zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego domu to gwarancja wewnętrznego spokoju, że miejsce, w którym na co dzień przebywa nasza rodzina, jest bezpiecznym od ognia azylem.

A to już wiesz?  Mieszkanie od dewelopera – jak je wykończyć, aby się nie wykończyć?

5. Izolacja od hałasu

Nawet, jeśli mieszkamy poza miastem, nie zawsze można liczyć na ciszę i spokój. Hałasujący sąsiedzi, weekendowe imprezy czy huk dobiegający z ulic szybkiego ruchu to tylko niektóre przykłady męczącego hałasu. W domu zaś często przeszkadza nam głośna muzyka, której słucha nastolatek czy tupanie i odgłosy uderzeniowe, jeśli mamy dom z poddaszem użytkowym. Dobra izolacja budynku zapewnia nie tylko ochronę przed hałasem wewnątrz domu, ale także skutecznie wytłumia dźwięki dochodzące z zewnątrz. Dzięki ociepleniu można mieć poziom akustyczny taki, jak w filharmonii i usłyszeć w domu spadającą szpilkę! Testy ekspertów wykazały, że płyty z wełny skalnej o grubości 100 mm są w stanie pochłonąć ponad 90% energii akustycznej, która pada na ich powierzchnię. Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji, każdy inwestor indywidualny może cieszyć się ciszą w swoim domu.

6. Ochrona domu przed grzybami i pleśnią

Woda i wilgoć to jedne z największych wrogów konstrukcji budowlanych. Dlatego też niezwykle ważne jest to, by materiał użyty do izolacji posiadał właściwości hydrofobowe – a więc był trudny do namoczenia. Takie właściwości posiada wełna skalna: nie chłonie wilgoci z powietrza, dzięki czemu woda spływa po powierzchni izolacji i nie wnika do jej wnętrza, a wewnętrzne warstwy ścian nigdy nie są zawilgocone i nie stanowią pożywki dla rozwoju pleśni. To niezwykle ważna korzyść płynąca z ocieplenia, gdyż zwalczenie grzybów i drobnoustrojów pochłania dużo czasu i pieniędzy. Pleśń jest także zagrożeniem dla zdrowia: może doprowadzić do powstawania infekcji skórnych, zapalenia stawów, działa też drażniąco na oczy. Dobra izolacja zapewnia właściwy mikroklimat w pomieszczeniach i pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji wszystkich członków rodziny.

7. Spokój i komfort na lata

Raz przeprowadzona termomodernizacja to spokój i komfort na wiele lat mieszkania. Ważne jest, by wybrać taki materiał izolacyjny, który cechuje się trwałością, stabilnością i najwyższą jakością. Materiały takie jak wełna skalna, są w stanie zachować swoje właściwości przez ponad 55 lat użytkowania. Materiał ten pochodzi w pełni z naturalnych surowców i nie odkształca się pod wpływem warunków atmosferycznych, jest w stanie zapewnić niezmiennie wysoką jakość izolacji termicznej. Przekłada się to na odpowiedni komfort cieplny o każdej porze roku, przez długie lata użytkowania.

A to już wiesz?  Jak zaaranżować strefę prysznicową? Spotkanie z ekspertem na targach Warsaw Home

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
7 korzyści z ocieplenia domu LIFESTYLE, Dom - Remontujesz swój dom? Odpowiednia izolacja budynku to same długoterminowe korzyści dla portfela, zdrowia i bezpieczeństwa całej rodziny. Zobacz, jak ocieplenie domu wełną skalną wpływa na komfort codziennego życia.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy