Dom

5 sposobów na porządki po remoncie

5 sposobów na porządki po remoncie
Materiał poradnikowy na temat sposobów na szybkie i skuteczne sprzątanie po

Data publikacji: 2017-08-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 5 sposobów na porządki po remoncie
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Materiał poradnikowy na temat sposobów na szybkie i skuteczne sprzątanie po remoncie

5 sposobów na porządki po remoncie LIFESTYLE, Dom - Materiał poradnikowy na temat sposobów na szybkie i skuteczne sprzątanie po remoncie

Dane GUS-u z ostatnich lat pokazują, że Polacy najczęściej planują remont w lecie. Aż 41% z nich zamiast wypoczynku za granicą, wybiera w tym czasie przeprowadzenie prac związanych z rozbiórką lub montażem. O ile prac remontowych nie możemy przyspieszyć, o tyle czas związany ze sprzątaniem mieszkania już tak. Oto kilka prostych zasad, które sprawią, że remont, a zwłaszcza sprzątanie po nim, pójdzie jak z płatka.

Wszechobecny kurz, zacieki farby czy plamy po zaprawie to typowy, poremontowy krajobraz w mieszkaniu. Jak sprawić, by porządki były szybkie i skuteczne?

Po pierwsze: wybierz odpowiedni sprzęt

Przed rozpoczęciem sprzątania mieszkania z poremontowego bałaganu warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który pomoże nam jak najszybciej się z nim uporać. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów do sprzątania, które ułatwią porządki i skrócą ich czas. Powierzchni do sprzątania będzie sporo, a każda wykonana jest przecież z innego surowca. To zaś wiąże się z ich wytrzymałością na działania różnych środków chemicznych oraz akcesoriów użytych podczas porządków. Te drugie powinny cechować się dużą wytrzymałością, bo często czyszczenie tego typu powierzchni nie kończy się na zwykłym starciu pyłu. Wybierając mopy, miotły czy ściereczki zdecydujmy się więc na te lepszej jakości. Taki sprzęt nie tylko posłuży nam przez lata, ale sprawi, że szybko i przy niewielkim nakładzie pracy uzyskamy pożądany efekt.

Po drugie: pozbądź się kurzu

Pozostały po remoncie kurz i plamy mają to do siebie, że są często trudne do usunięcia. Dlatego warto mieć pod ręką wszystkie akcesoria, które ułatwią nam porządki i niczego przy tym nie uszkodzą. – Niezależnie od tego, czy w czasie remontu sprzątamy codziennie, czy dopiero po jego zakończeniu, kurz pojawia się w każdym miejscu. Do sprzątnięcia mebli i tapicerek warto skorzystać z dwóch końcówek odkurzacza: szczelinówki i małej szczotki. Pierwsza wydobędzie brud z każdego zakamarka, druga (dzięki miększemu włosiu) nie zarysuje powierzchni. Dodatkowym wsparciem w porządkach będzie również odpowiedni worek do odkurzacza – najlepiej syntetyczny. Mocny materiał, z którego wykonany jest taki worek zatrzyma kurz i pył w środku i uniemożliwi jego wydostanie się do wnętrza urządzenia (nie dotyczy gładzi) – radzi Piotr Bieńkowski, ekspert firmy Worwo, polskiego producenta worków do odkurzaczy.

A to już wiesz?  Dach w świątecznej odsłonie: Jak ozdobić dom lampkami?

Po trzecie: sprzątaj „od góry do dołu”

Podstawową zasadą podczas porządków jest sprzątanie „od góry do dołu”. A więc zaczynamy od czyszczenia sufitu, potem lamp i ścian, następnie myjemy okna, szorujemy meble i wreszcie kończymy na odkurzeniu i umyciu podłogi. To jak szybko poradzimy sobie z bałaganem zależy od zakresu remontowych prac. Niektóre zabrudzenia mogą być trudne do usunięcia. Warto przejrzeć przestrzenie narażone na zabrudzenia, takie jak okna, parapety, futryny drzwi lub listwy przypodłogowe. Mogą ulec zabrudzeniu nawet przy zastosowaniu specjalnych warstw ochronnych. Jeżeli są to plamy z farb na bazie wodnej, wówczas wystarczy przetrzeć framugę wilgotną specjalistyczną ściereczką. 

Po czwarte: okna na błysk

Pozostałości po pracach remontowych najbardziej widać na szybach okiennych. Pokryte grubą ilością pyłu nie pozwalają przebić się słońcu do wnętrza. – W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzą się ściągaczki do szyb, które zasysają brud i wodę pozostawiając powierzchnię czystą i lśniącą (np. Windomatic Power marki Vileda). Cały proces mycia można zamknąć w dwóch etapach: spryskania powierzchni płynem, przetarcia szmatką i użycia ściągaczki. Ponadto jednorazowe naładowanie nowej ściągaczki Windomatic Power wystarczy na 40 minut pracy w trybie podstawowym. Oznacza to, że jesteśmy w stanie umyć od 80 do 120 m2 szklanych powierzchni. Dodatkowo przycisk Max zwiększa siłę ssącą o 50%, przez co woda nie ścieka na podłogę podczas mycia, a sam proces polerowania widocznie się skraca  – mówi Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.

Po piąte: na poziomie podłogi

Podłoga podczas remontów to prawdziwe pole bitwy. Nawet gdy jest odpowiednio zabezpieczona folią przed mokrym tynkiem lub ściekającą z sufitu farbą, to zawsze trafi się jej fragment, który ulegnie zabrudzeniu. Tutaj zagnie się rożek folii, tutaj zrobi dziura – nawet się nie obejrzymy i mamy podłogę „ozdobioną” kleksami powstałymi z różnych materiałów budowlanych. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po skuteczny mop (np. mop paskowy 3 Action Velour XL), który dzięki szerokim paskom pomoże usunąć z podłogi nawet uporczywy brud. Wyczyści zaschnięte plamy, nie pozostawiając smug na podłodze. Efekt? Minimalny wysiłek i szybko osiągalny pożądany efekt.

A to już wiesz?  Mieszkanie od dewelopera – jak je wykończyć, aby się nie wykończyć?

Wizja sprzątania po remoncie nie musi spędzać snu z powiek. Z pomocą wytrzymałych i wydajnych akcesoriów do sprzątania bez problemu się z nim uporamy. I co najważniejsze: przyspieszymy nadejście upragnionego urlopu, spędzonego tym razem poza domem.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
5 sposobów na porządki po remoncie LIFESTYLE, Dom - Materiał poradnikowy na temat sposobów na szybkie i skuteczne sprzątanie po remoncie
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy