Data publikacji: 2018-12-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 5 rzeczy szczególnie ważnych przy wyborze okien
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Wymiana okien przed zimą może pomóc nam zaoszczędzić w sezonie grzewczym. Jeśli zatem wiemy, że nasze stare okna nie spełniają już właściwie swojej funkcji, nie warto czekać z ich wymianą do wiosny.
Wymiana okien przed zimą może pomóc nam zaoszczędzić w sezonie grzewczym. Jeśli zatem wiemy, że nasze stare okna nie spełniają już właściwie swojej funkcji, nie warto czekać z ich wymianą do wiosny. Powszechnie wiadomo, że okna oknom nierówne, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.
Materiał
Na rynku stolarki otworowej dostępne są okna wykonane z PVC, drewna oraz aluminium. Spotkać można również ramy drewniano-aluminiowe. Stając przed wyborem musimy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, dotyczących naszych oczekiwań i upodobań. Materiał, z którego wykonane są okna, wypływa nie tylko na estetykę elewacji i wnętrz budynku, ale również ma przełożenie na parametry i funkcjonalności okna. To bardzo indywidualna kwestia gustu i zakładanego na ten cel budżetu. Okna PVC są wyjściowo najtańsze, jednak tworzywo sztuczne jest nieodnawialne, a sam materiał stawia pewne ograniczenia w zakresie detali i wykończenia. Okna aluminiowe, są wytrzymałe i świetnie nadają się do dużych przeszkleń. Metal jest jednak materiałem zimnym w odbiorze. Dlatego okna aluminiowe chętniej stosuje się w nowoczesnym budownictwie biurowym. Do ciepła domowego zacisza zdecydowanie bardziej pasuje ciepły materiał. Takim jest drewno.
Szyby
Szyba stanowi nie tylko źródło naturalnego światła. Technologia okien energooszczędnych w znaczącej mierze opiera się właśnie o systemy szybowe. Najprostsze i najtańsze są pakiety jednokomorowe, czyli takie, które składają się z 2 tafli oddzielonych ramką dystansową i przestrzenią międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym, takim jak argon lub ksenon. Jednak lepszą izolację termiczną i akustyczną dadzą nam okna o zwielokrotnionym pakiecie – czyli trzy lub czteroszybowe. Przy zakupie okien warto zapytać sprzedawcę lub bezpośrednio producenta o współczynnik Uw wybranego przez nas modelu. Wskazuje on ile ciepła „ucieka” z budynku przez okno w ciągu godziny – im niższy, tym lepiej dla naszego komfortu – mówi Mariusz Kubik, ekspert marki Urzędowski. Możemy zdecydować się również na specjalny rodzaj szyb dopasowanych do naszych indywidualnych potrzeb, np. szyby antywłamaniowe, hartowane, a nawet szyby samoczyszczące.
Rodzaj profilu
To od wytrzymałości profilu okiennego zależy, jaki pakiet szybowy będzie możliwy do zastosowania. Najszersze, ze względu na słabą nośność materiału, są profile plastikowe. Nawet te wyposażone w stalowe wzmocnienia. Wynoszą od 70 do nawet 100 mm. Jeśli jednak marzymy o dużych przeszkleniach, musimy liczyć się z tym, że rama z PVC będzie jeszcze szersza. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe są profile aluminiowe, które bez problemu radzą sobie z dużymi przeszkleniami. Te najnowszej generacji potrafią mieć szerokość nie większą niż 20 mm. Pomimo cienkich profili technologia wykonania pozwala na utrzymanie dobrych parametrów izolacyjności tych okien. Świetnie sprawdzą się w ultranowoczesnych projektach jednorodzinnych. Drewniane profile okienne najczęściej występują na rynku w trzech szerokościach: 68 mm, 88 mm i 92 mm. Te ostatnie odpowiadają na najwyższe oczekiwania współczesnej architektury. Dzięki możliwości zastosowania w nich wieloszybowych hartowanych pakietów w technologii ciepłej ramki, posiadają wysokie parametry izolacyjności termicznej i akustycznej, niską przepuszczalność energii słonecznej (g) oraz wysoką przepuszczalność światła (Lt).
Okucia
Okuć okiennych nie kupimy niezależnie. Są integralnym elementem oferowanego nam pakietu stolarki. Warto jednak zapytać producenta, w jakie funkcjonalności wyposażony jest wybrany przez nas model i czy istnieje możliwość jego dodatkowego rozbudowania. Od tego bowiem zależy komfort codziennego użytkowania okien i ich bezpieczeństwo. Najpopularniejsze na rynku są aktualnie okucia obwiedniowe, rozwierno-uchylne, zamontowane wewnątrz ramy skrzydła. Część producentów w standardzie zapewnia również zaczep antywyważeniowy. Jednak okna przyszłości to te, które dzięki zastosowanej automatyce, będą nam ułatwiać życie jeszcze bardziej. Na rynku można już spotkać okna z możliwością elektrycznego sterowania uchyłem. – Nowoczesne technologie wprowadziliśmy w pierwszej kolejności w przesuwnych drzwiach tarasowych w systemie HS – mówi Mariusz Kubik – posiadają one automatyczny napęd ePower marki GU, z panelem dotykowym i pilotem do obsługi zdalnej. Co ciekawe, system jest wyposażony w inteligentną technologię wykrywania przeszkód. W przypadku pojawienia się bariery automatycznie zatrzymuje się i natychmiast cofa skrzydło.
Styl
Zagłębiając się w technologiczne meandry nie należy zapominać o rzeczy najważniejszej. Wybrane przez nas okna powinny oddawać charakter wnętrz i pasować do bryły budynku. I przede wszystkim – muszą się nam podobać. Dlatego dobrze skonsultować wybór z architektem i projektantem. Zastanów się, czy mają być proste, czy zdobione detalami – nie każdy materiał bowiem daje takie możliwości. Wybór okien to bardzo indywidualna sprawa, jednak patrząc przyszłościowo warto inwestować w materiały kojarzące się z trwałością i luksusem. Dzięki temu twój dom będzie miał wyższą wartość rynkową.
Źródło: Urzędowski
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom