Dom

4 pytania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli świętujemy Dzień Strażaka

4 pytania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli świętujemy Dzień Strażaka
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to temat, którego nie należy lekceważyć. Dlatego też, edukacja w tym zakresie prowadzona jest już w

Data publikacji: 2017-05-04
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 4 pytania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli świętujemy Dzień Strażaka
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to temat, którego nie należy lekceważyć. Dlatego też, edukacja w tym zakresie prowadzona jest już w przedszkolu.

4 pytania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli świętujemy Dzień Strażaka LIFESTYLE, Dom - Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to temat, którego nie należy lekceważyć. Dlatego też, edukacja w tym zakresie prowadzona jest już w przedszkolu.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to temat, którego nie należy lekceważyć. Dlatego też, edukacja w tym zakresie prowadzona jest już w przedszkolu. Dobrą okazją do przypomnienia, jak nie dopuścić do zaprószenia ognia oraz jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia jest Dzień Strażaka, który świętujemy 4 maja. Na cztery krótkie pytania odpowiedział specjalista inżynierii bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej, absolwent Szkoły Głównej Służby pożarniczej – Grzegorz Gołaszewski, który na co dzień zajmuje się zabezpieczeniem i wyposażeniem w urządzenia przeciwpożarowe obiektów przemysłowych, biurowych i hotelowych.

W okresie letnim często słyszymy o pożarach lasu, które bywają efektem nieumyślnego zaprószenia ognia. Jak temu zapobiegać?

G.G: Najprościej, unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do zaprószenia ognia, a w efekcie pożaru. Często będąc w lesie zapominamy, że gdy jest sucho, o pożar nietrudno. Dlatego ważne, aby nie używać ognia w pobliżu lasu czy traw np. poprzez zapalanie zapalaniczki, ale także nie rzucać niedopałków papierosów, które choć mogą się wydawać niegroźne bywają przyczyną aż 90% pożarów lasów.

Jak powinniśmy się zachować, gdy jesteśmy świadkami pożaru, jakie kroki podjąć?

G.G: Przede wszystkim zaalarmować osoby, które mogą być bezpośrednio w sytuacji zagrożenia oraz wezwać straż pożarną (numery alarmowe – 998 lub 112). Należy się stosować do procedur i poleceń wydawanych przez osoby prowadzące ewakuacje, a także jak najszybciej oddalić się z obszaru zagrożenia.

A co w sytuacji, gdy to my jesteśmy bezpośrednio zagrożeni np. znajdujemy się w pomieszczeniu, w którym pojawia się ogień?

G.G: Najważniejsze – nie otwierać okien. To najczęściej popełniany błąd podczas zagrożenia pożarowego. Gdy otworzymy okno, do pomieszczenia dostanie się powietrze, a to może spowodować rozgorzenie ognia. Unikamy także gaszenia wodą urządzeń, które mogą być pod napięciem. Gdy tylko zaobserwujemy pojawienie się ognia należy opuścić pomieszczenie i jak najszybciej zawiadomić straż pożarną. Jeśli ogień jest niewielki możemy ropocząć samodzielne gaszenie. Warto jednak wiedzieć, że np. oleju nie gasimy przy użyciu gaśnicy, a gdy np. zapali się patelnia możemy ugasić ją za pomoca soli kuchennej lub…proszu do prania. Jeśli nie mamy pod ręką gaśnicy możemy zastąpić ją mokrym materiałem lub kocem gaśniczym.

A to już wiesz?  Metamorfoza przy Prusa. Akademik LAS prawie gotowy

Co możemy zrobić, aby zapobiec pożarowi np. w domu czy mieszkaniu?

G.G: Na pewno możemy zminimalizować ryzyko sytuacji zagrożenia np. poprzez regularne przeglądy kominowe i wentylacyjne. W domach jednorodzinnych warto także instalować czujniki tlenku węgla oraz wymieniać stare piece. Gdy wychodzimy z domu wyłączmy urządzenia od źródła prądu, a używając świec pamiętajmy, aby zachować bezpieczną odległość od materiałów łatwopalnych.

Z okazji Dnia Strażaka firma ASSA ABLOY Mercor Doors, będąca wiodącym producentem drzwi i bram przeciwpożarowych, we współpracy ze specjalistą inżynierii bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej – Grzegorzem Gołaszewskim, prezesem firmy Strażpol, uruchomiła w dniu 4 maja całodzienną, specjalną infolinię pod numerem 791-915-998, gdzie można uzyskać informacje dot. bezpieczeństwa przeciwpożarowego, radzenia sobie w sytuacji zagrożenia czy działań prewencyjnych.

 

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
4 pytania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli świętujemy Dzień Strażaka LIFESTYLE, Dom - Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to temat, którego nie należy lekceważyć. Dlatego też, edukacja w tym zakresie prowadzona jest już w przedszkolu.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy